Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören tüm enstrümanlarda vade ayları, sözleşme vadeleri ve son işlem günlerinin aynı olduğunu düşünebilir fakat VİOP’ta işlem gören tüm ürün guruplarında vade ayları ve vade sözleşmeleri birbirinden farklıdır. VİOP’ta vade son işlem günü ise genelde tüm ürünlerde aynıdır.

VİOP’ta vadeli işlem sözleşmelerinde vade ayları ürün gruplarına kategori ederek göstermeden önce VİOP’ta kontratların vadelerin işlem koşulları şöyledir. Genellikle içinde bulunan ay ve bu aya en yakın iki ayın kontratı işlem görürü. Ayrıca Aralık ayı bu kontratlar içinde değilse ayrıca 4. vade ayı olarak da aralık ayı kontratı ayrıca işleme açılır.

Yine tüm kontratlar için sözleşme vadesi kontratın her vade ayının son işlem günüdür. Son işlem günü de tüm varlıklarda genellikle aynıdır. Her vade ayının son iş günüdür ve yurt içi piyasaların resmi tatil olması ya da yarım gün olması durumunda bir önceki iş günüdür.

Genellikle sözleşme vadesi ve son işlem günü tüm kontratlarda aynıdır dolayısıyla sözleşeme vadesi ve son işlem günü aynı vade ayları sıralayalım.

VİOP’ta ürün gruplarına göre vade ayları

Pay senetlerinde vade ayları

Pay senetlerinde yılın tüm ayları için kontrat düzenlenir.

BİST 30 Endeks Opsiyon Sözleşmeleri

Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık.

Döviz Sözleşmeleri

Vade döngü ayları Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.

Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vade Ayları Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık.

SASX 10 Endeksi Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vade Ayları Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık.

EgePamuk Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Mart, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık (Aynı anda içinde bulunulan aya en yakın iki vade ayına ait sözleşmeler işlem görür.)

Makarnalık Buğday Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Ocak, Şubat, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Aralık (Aynı anda içinde bulunulan aya en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görür. Bu üç vade ayından biri Eylül değilse, Eylül vade ayı ayrıca işleme açılır)

Anadolu Kırmızı Buğday Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Ocak, Şubat, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Aralık (Aynı anda içinde bulunulan aya en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görür. Bu üç vade ayından biri Eylül değilse, Eylül vade ayı ayrıca işleme açılır).

Q1 Yıllık Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vade Ayları Aynı anda içinde bulunulan yılı takip eden iki yıla ait yıllık sözleşmeler işlem görür.

Q1 (Oca-Mar), Q2 (Nis-Haz), Q3 (Tem-Eyl) ve Q4 (Eki-Ara).

Vade Dönemi Sözleşme kodunda belirtilen dönem. (Örnek F_ELCBASY18 sözleşmesinin vade dönemi 2018 yılıdır.)

Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Aynı anda içinde bulunulan ay ve takip eden 15 ay olmak üzere toplam 16 ay.

Çelik Hurda Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Aynı anda içinde bulunulan ay ve bir sonraki takvim ayı ile Mart, Haziran, Eylül ve Aralık döngü aylarından en yakın iki döngü ayına ait olmak üzere toplam dört vade ayına ait sözleşmeler aynı anda işlem görür.

FBIST BYF Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos Ekim ve Aralık.

Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vade Ayları Yılın tüm ayları.

 Üç Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Mart, Haziran, Eylül, Aralık (Aynı anda içinde bulunulan aya en yakın 8 vade ayına ait sözleşmeler işlem görür).

Borsa İstanbul’un web adresinden Viop’ta vade ayları yukarıda ürün gruplarına göre yapmış olduğumuz sıralamada da farklılık gösteriyor. Diğer taraftan sözleşme vadesi ve son işlem günü kuralları ise tüm sözleşmeler için aynı. Detaylı olarak Borsa İstanbul’un http://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi/vade-aylari-sozlesme-vadesi-ve-son-islem-gunu web adresinden inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için sektörün öncü ve lider kurumlarından GCM Menkul Kıymetler’in web adresi https://www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilir, müşteri temsilcilerinden yardım isteyebilirsiniz.