Küresel ve yerel piyasaların geleneksel yatırım aracı altın, vadeli piyasaların da en gözde ve en likit enstrümanları arasındadır. Spot piyasalar kadar Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören altın vadeli işlem sözleşmeleri de yoğun ilgi görür.

VİOP’ta işlem gören altın vadeli işlem sözleşmeleri, altın yatırımcılarının popüler finansal ürünleri içindedir. Diğer taraftan VİOP’ta altın emtiasında işlem yapmanın avantajları çok büyük yatırımcı kitleleri tarafından bilinmiyor. VİOP’ta işlem gören altın vadeli sözleşmeleri hakkında genel bir bilgiye sahip olan yatırımcılar ise altın sözleşmelerinde etkin işlem yapar.

Türk yatırımcının yüzyıllardır en gözde geleneksel yatırım aracı olarak altın birikimleri genellikle yastık altında kalır ve altın piyasalarının yarattığı potansiyel getiriler yüksek kazanca dönüşmez. Beraberinde altın yatırım için fiziki ve birebir fiyat yükselişi odaklı yatırım modellerinin seçilmesi de altın kazançlarını sınırlandırır.

VİOP’ta işlem gören altın sözleşmeleri ve avantajları

VİOP’ta işlem gören gram ve ons altının dayanak varlık olduğu altın sözleşmeleri ise gerek kaldıraç sisteminden gerekse çift yönlü işlem avantajı ile önemli yatırım fırsatları içerir. Tabi VİOP’ta yatırımcı ücretsiz olarak VİOP eğitimlerinden ve VİOP demo hesaptan faydalanır. Tüm bunlarla birlikte piyasa uzmanları tarafından hazırlanan analiz ve raporlar hatta gün içinde hazırlanan özel analizlerden faydalanabilir.

VİOP’ta işlem gören altın sözleşmelerinde yatırım yapan yatırımcının güncel kalması, bilinçli işlem yapması, üstün teknolojinin yarattığı fırsatlardan faydalanması dahil çok fazla imkan yatırımcının hizmetine ücretsiz olarak sunulur.

VİOP’ta işlem gören altın vadeli sözleşmeler hangileridir?

VİOP’ta altın yatırımcınsın iki farklı altın sözleşmesinde işlem yapma imkanı vardır. Bunlar ons altın ve gram altın vadeli işlem sözleşmeleridir.

ONS Altın – USD/ONS (XAUUSD)

Gram Altın – TL/Gram (XAUTRY)

VİOP’ta işlem gören ons altının kodu USD/ONS’dur, gram altının kodu ise XAUTRY olarak işlem platformunda yer alır. Her iki sözleşmesinin de sözleşme büyüklükleri, başlangıç teminatları ve yaklaşık kaldıraç oranları farklıdır. Kısaca; VİOP’ta işlem gören altın sözleşmelerinin özellikleri şu şekildedir;

VİOP XAUUSD kontratı hakkında  

Dayanak Varlık:  Altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1 Ons

Minimum Fiyat Adımı: 0,05 ABD Doları

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:16

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans kapanışından önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Vade Döngü Ayları: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür.

VİOP XAUTRY (Gram Altın_TL) kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP XAUTRY (GRAM-TL) kontratında

Dayanak Varlık:  Gram altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1 Gram

Minimum Fiyat Adımı: 0,01 TL.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:10

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans kapanışından önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Vade sonuna denk gelen ayın son işgünüdür.

VİOP altın kontratlarında nasıl işlem yapılır?

VİOP işlem gören altın vadeli sözleşmelerde ilk defa yatırım yapacak yatırımcıların işlem yapabilmesi için VİOP üyesi bir aracı kurumda VİOP müşteri hesabı açtırması yeterlidir.

VİOP müşteri hesabı açtıran yatırımcı, kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile müşteri hesabı açtığı kurumun web sitesinden hesabına aktardığı yatırım miktarı ile işlem yapabilir. VİOP Meta Trader 5 işlem platformundan online alım ve satım işlemi yapabileceği gibi telefonla müşteri temsilcisine emir iletimiyle VİOP altın kontratlarında işlem yapılabilir.

VİOP Meta Trader 5 işlem platformunda şu adımları izleyerek ilerliyor:

*VİOP Meta Trader 5 işlem platformuna müşteri hesabı olan aracı kurumun internet sitesine masa üstü veya mobil bilgisayarlardan ya da cep telefonlarından online olarak bağlanıyor.

*Aracı kurumun web adresinde yer alan VİOP Meta Trader 5 işlem platformuna kullanıcı adı ve şifre ile giriş sağlanıyor.

*VİOP işlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden Piyasa Gözlemi menüsünden Semboller içinden işlem yapılmak istenilen VİOP altın kontratı seçiliyor.

*Daha sonra emir türü, kontrat adedi, emir tipi giriliyor ve pozisyon seçimi de (alım-satım) yapılarak emir girişi süreci tamamlanmış oluyor. Emrin gerçekleşmesi ile de yatırım süreci tamamlanmış oluyor.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta işlem gören altın sözleşmelerinde oluşan potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız bilgi edinmek için geniş yetkili aracı kurum GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.