Çin Yuanı/Türk lirası vadeli işlem sözleşmeleri, VİOP’ta 2017 yılından itibaren işlem görmeye başlamış ve yatırımcıların kısa sürede ilgi odağı olmuştur. Çin Yuanı dünyanın en büyük ekonomileri arasında ilk üçe yerleşen Çin’in para birimidir. Bugün 150’den fazla ülke ile ticaret yapan Çin ile Türkiye arasında da ithalat ve ihracat ilişkisi kuvvetlidir.  Türk döviz piyasasında etkin kullanılan bir para birimidir.

Son yıllarda Çin ile ticaretimizin daha kuvvetlenmesi, Çin Yuanı/Türk lirası (CNHTRY) paritesi trade işlemlerini artırması ile birlikte VİOP’ta hızla yerini aldı.

Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapan yatırımcılar arasında özellikle spot piyasa risklerini yönetmek isteyen yatırımcılardan öte spekülatif işlemler dikkat çekiyor. Diğer taraftan Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde ilk defa işlem yapmak isteyen yatırımcıların da sözleşme özelliklerine odaklanıyor. Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinin özellikleri ve bu enstrümanda nasıl işlem yapılacağı gelen sorular arasında.

Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde yatırım yapacaklar için öncelikle CNHTRY paritesini etkileyen temel unsurlar arasında küresel ekonomideki büyüme, ABD, ÇİN, Euro Bölgesi ve Türkiye merkez bankalarının izledikleri politikaların etkisinin fazla olduğunu belirtmekte fayda. VİOP’ta CNHTRY paritesinde işlem yapacak yatırımcılar için sözleşmenin teknik özelliklerini temel başlıklarda verelim.

VİOP’ta Çin Yuanı/Türk lirası vadeli işlem sözleşmeleri teknik özellikleri

Borsa İstanbul’da CNHTRY işlem kodu ile işlem görür,

Sözleşme büyüklüğü 10.000 Offshore Çin Yuanıdır,

Yaklaşık kaldıraç oranı yaklaşık 1’e 20’dir,

İşlem Saatleri 09:30 – 18:15’tir.

Daha detaylı olarak Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmeleri hakkındaki bilgiyi Borsa İstanbul’un web adresi http://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi linkinden elde edebilirsiniz.

Kontrat vadelerine göre değişmekle birlikte fikir vermesi babında mesela Haziran 2018 vadeli  F_CNHTRY0618 kodlu Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmesinin başlangıç teminatı 310 TL’dir. Vadeler değiştikçe başlangıç teminatının spot piyasadaki değişimlere göre aşağı/yukarı yönlü değişim göstereceği unutulmamalıdır.

Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde işlem avantajı ve dejavantajı

Çin Yuanı/Türk Lirası döviz kurunda VİOP’ta kaldıraç sisteminden faydalanarak daha az teminatla aynı hacimli işlemleri yapma imkanına sahiptir. Ayrıca fiyatların hem düşüşüne hem de yükselişini yatırım imkanı vardır. Diğer taraftan yatırımcı tüm TL pozisyonlarına ve teminatlarına nema geliri elde eder. Risk yönetimi spekülatif kazanç ve arbitraj imkanı bulunan Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapmak için VİOP müşteri hesabının olması yeterlidir. Yatırımcı VİOP işlemlerine aracılık eden bir kurumda açacağı VİOP müşteri hesabı ile online olarak VİOP işlem platformu üzerinden alım ve satım yapabilir. Diğer taraftan VİOP demo hesapta ücretsiz pratik imkanı, ücretsiz VİOP eğitimleri, araştırma ve analiz raporlar, uzman desteği yatırımcının başarılı işlem yapması üzerine kurgulanmıştır. Diğer taraftan kaldıraç sisteminin kazanç fırsatı kadar aynı oranda kayıp riski barındırdığı unutulmamalıdır.

GCM VİOP imkanları ile yatırım yapın!

Çin Yuanı/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmelerinde sektörün lider ve ödüllü kurumu GCM VİOP ile rekabetçi piyasa koşullarında eğitim, analiz, VİOP demo hesap gibi birçok hizmeti ücretsiz alırken aynı zamanda da üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden de destek alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.