Döviz vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların Türk Lirası, Euro ve Dolar kurlarında işlem yaparak gelecekte oluşabilecek fiyatı bugünden alıp satabilmelerine olanak sunan varlıklardır.

Genellikle döviz kurlarının gelecekte oluşabilecek fiyat farklarından oluşabilecek zararları minimize etmek için kullanılan döviz vadeli işlem sözleşmeleri , kaldıraçlı işlem yapılabilmesine imkân vermesi ve daha az teminat ile daha büyük işlem yapma avantajı sunmasından dolayı yatırımcılar tarafından kar amaçlı yatırım imkânı olarak da kullanılmaktadır.

Döviz vadeli işlem sözleşmeleri, vade sonunda oluşacak fiyattan dövizi alma veya satma yükümlülüğünü vermekle birlikte sözleşmeye bağlı olarak gelecekteki döviz fiyatını bugünden cari fiyatla alma/satma imkanı da sunmaktadır.

Döviz Sözleşmelerinin Vade Ayları

Döviz sözleşmeleri (Dolar/TL, Euro/TL ve Euro/Dolar) 2’şer aylık vadelerde düzenlenmektedir. Döviz işlem sözleşmelerinin vadeleri Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.

VİOP’ta yatırımcı aynı varlığın dört farklı vadesine aynı anda yatırım yapabilir. Çünkü piyasada döviz sözleşmeleri aynı anda 4 farklı vade için işlemde olabilir. Vadeler şu şekilde düzenlenir: Piyasada zaman içerisinde bulunulan ay, takip eden ay, sonraki ilk döngü ayı ve aynı yılın Aralık ayı. Döngüsü biten döviz sözleşmelerinin yerine bir sonraki döngüye ait vadeli sözleşme otomatik olarak piyasada işlem görmeye başlar.

VİOP döviz sözleşmelerinde dört vade ayını tamamlamak için gerektiğinde bir sonraki takvim yılının Aralık vadeli sözleşmeleri de ayrıca işleme açılmaktadır. Döviz sözleşmelerinde vade sonu her ayın son işlem günüdür.

Son işlem gününün bitmesi ile birlikte döviz vadeli işlem sözleşmelerinde bulunan açık pozisyonlar nakdi uzlaşma yoluyla borsa tarafından otomatik olarak kapatılmaktadır.

Döviz Sözleşmeleri Riskli midir?

Yatırımlar doğası gereği sistematik riskler, alternetif getiri riskleri birçok riski içerir. VİOP döviz sözleşmeleri de potansiyel getiri fırsatları ile birlikte beklenen getiriye ulaşamama riski içermektedir. VİOP’ta döviz sözleşmelerinde işlem yaparken yatırımcı kaldıraçlı olarak düşük teminatlarla daha büyük hacimli işlemler yapabilme avantajına sahiptir. Kaldıraç sistemi bu arada kayıp riski de taşımaktadır.

VİOP’ta Döviz Vadeli İşlem Sözleşmelerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Potansiyel yatırım fırsatları sunan VİOP’ta hesap açmak ve işlem yapmak da oldukça kolaydır. VİOP’ta tecrübe kazanmak isteyen yatırımcılar demo hesapta pratik yapma imkanına sahiptir. Sektörünün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un profesyonel VİOP eğitim kadrosu tarafından verilen ücretsiz seminerlere ve webinarlara katılarak ya da e-VİOP eğitim kitapçıklarını okuyarak bilgi edinebilirler.