Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) piyasaların ve yatırımcıların ihtiyaçlarına göre şekillenen yatırım araçlarına yenileri eklendi: Rus Rublesi/TRY paritesi ve Çin Yuanı/TRY paritesi. Aralarında hisse senetleri, tahvil-bono-fonlar, endeksler, emtialar, pariteler dahil olmak üzere 35’den fazla çok geniş yelpazede varlığın işlem gördüğü  VİOP’ta peki, en çok işlem gören yatırım araçları neler?

Yatırımcının risk ve getiri beklentisine hizmet eden çok çeşitli risk ve getiri potansiyeline sahip olan yatırım araçlarının işlem gördüğü vadeli ve türev piyasa VİOP’ta bazı yatırım araçları diğerlerine göre daha fazla ilgi görüyor. Hangileri mi VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçları.

VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçlarını öğrenmek istediğimiz ilk gösterge toplam işlem hacminde en çok pay alan varlıklar ve bu varlıkların işlem hacmindeki payı. Aslında bu listeye baktığımızda VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçları içinde Türk yatırımcının geleneksel yatırım enstrümanlarının olduğunu görüyoruz. Diğer bir bakış açısı ile spot piyasalarının popüler yatırım araçlarının aynı zamanda VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçları içinde ilk sıralarda yer alıyor.

Evet! VİOP’ta en çok işlem gören ve aynı zamanda işlem hacminden daha fazla pay alan yatırım araçları içinde bilindiği üzere şunlar;

  • Ons altın vadeli işlem sözleşmeleri
  • Gram altın vadeli işlem sözleşmeleri
  • EUR/TRY paritesi vadeli işlem sözleşmesi
  • USDTRY paritesi vadeli işlem sözleşmesi
  • EUR/USD paritesi vadeli işlem sözleşmesi
  • VİOP 30 endeksi vadeli işlem sözleşmesi

VİOP’ta en çok ilgi gören yatırım araçlarına neden ilgi fazla?

VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçlarına ilginin fazla olmasının ana sebepleri arasında ise bu enstrümanların spot piyasada da işlem hacminin fazla olması. Yatırımcının yoğun ilgi gösterdiği bu yatırım aracılarında doğal olarak likidite daha fazla. Böyle olunca yatırımcı yukarı veya aşağı yönlü fiyat dalgalanmalarında derinliğin fazla olması sebebiyle her kademede alıcı bulabiliyor. Dolayısı ile VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçları listesinde yer alan varlıklar da değişmiyor.

VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçlarında başarılı işlemler yapmak isteyen yatırımcıların ise bu piyasada bilinçli işlem yapabilmeleri noktasında ise sektörün ödüllü ve lider kurumları arasında yer alan GCM VİOP’un ücretsiz VİOP eğitimlerine katılabiliyorlar. Aynı VİOP deneme hesabında sanal para ile gerçek piyasa koşullarında yatırım yapabiliyorlar. Ayrıca üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcileri, sektör profesyonellerinden oluşan uzmanları tarafından hazırlanan raporlar günlük-haftalık ve aylık bültenler hatta özel raporlar yatırımcının sağlıklı karar verebilmesinde büyük yardımcılar arasında.

VİOP’’ta en çok işlem gören yatırım araçlarında yatırım yapmak ve tüm enstrümanlar hakkında daha fazla bilgi almak isteyen yatırımcılar GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirler.