Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) sektör kurumları ve uzmanları tarafından hazırlanan VİOP analizleri neredeyse portföy yönetiminin omurgasıdır. Yatırımcının güncel bilgilerle daha az risk alarak yatırımlarını yönetmesinde VİOP analizleri çok büyük referanstır.

VİOP analizleri gerek kurumsal gerekse bireysel yatırımcının piyasada doğru yönde ve doğru zamanda tabi ki doğru enstrümanda yatırım yapması, maliyet-fiyat-kar/zarar hesaplaması gibi birçok konuda bilinçlendirir ve alınacak kararların referans noktası olur.

VİOP yatırımlarının başarısında bu kadar ciddi fayda sağlayan VİOP analizleri peki nasıl takip edilir? VİOP analizlerinin takibi çok kolaydır aslında önemli olan VİOP analizlerini hazırlayan kurum ve kişilerin meslekteki yetkinlikleri ve uzmanlıklarıdır. Ayrıca yatırımcının VİOP analizlerini doğru yorumlayabilmesi de VİOP analizlerinin amacına ulaşabilmesi için önemli bir kriterdir.

Gelelim tekrar konumuza VİOP analizleri nasıl takip edilir konusunda birkaç ipucu vermek istiyorum. VİOP analizlerinin takip edilebilmesi yatırımcının varlık fiyatlarındaki gelişmeleri izlemesini ve hangi yönde hangi fiyattan yatırım kararı vereceğini belirler. Mesela VİOP’ta VİOP30 endeks kontratında fiyatların yükseleceği beklentisi ile alım yönünde pozisyon açan yatırımcı piyasayı olumsuz etkileyecek ekonomik-siyasi ya da jeopolitik risk gelişmelerini takip edemediğinde pozisyonunu doğru zamanda kapamayacak ve ciddi kayıplarla karşı karşıya kalacaktır. Bu perspektifte de VİOP analizlerini takip etmemenin maliyetlerine katlanmak durumuna kalacaktır.  Diğer taraftan VİOP 30 endeksi sözleşmesinin fiyatının, varlığı etkileyecek finansal haber akışının, teknik analizlerin, makro verilerin takip edilmesi durumunda yatırımcı stratejilerini başarıyla uygulamaya koyma imkânını yakalayacaktır. VİOP analizleri yatırımcıları kararlarında çok önemlidir ve mutlaka yatırımcı sektör uzmanları ve kurumları tarafından hazırlanan raporları izlemelidir.

VİOP analizleri nasıl izlenir?

VİOP’ta karlı stratejiler geliştirmek istiyorsanız VİOP analizlerini nasıl izleyeceğiniz çok önemlidir. VİOP analizlerini işlem yaptığınız işlem platformundan, ekonomi, finans sitelerinde yer alan VİOP aracı kurum raporlarından, süreli sektör yayınlarından ve VİOP analiz hizmeti sunan profesyonel kurum raporlarında, ekonomi ve gınansa kanallarından izleyebilirsiniz.

VİOP analizlerini izlediğiniz kurum kadar VİOP analizlerini hazırlayan kurumun uzman ve profesyonel kadrosu, sürekli hizmet alabileceğiniz müşteri temsilcileri, kurumun çözüm odaklı yaklaşımları, sizin VİOP analizlerini nasıl yorumlayacağınız ve yatırım yaptığınız enstrüman ile yatırım beklentileriniz ve risk iştahınız VİOP analizlerinin başarısını etkileyecektir. Bu perspektifte de VİOP analizlerini takip ettiğiniz kurum ve yorumlamanızda destek verecek uzman desteği çok önemlidir. Daha fazla bilgi almak için ve ücretsiz deneme hesabı  için  https://www.gcmforex.com/viop  adresini ziyaret edebilirsiniz.