VİOP’ta yatırım yapmak isteyen yatırımcılar en çok merak ettikleri konular arasında “VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir” konusu yer alıyor.  VİOP yatırımcısı için çok önemli olan VİOP açılış ve kapanış saatleri yatırımcıya birçok konuda avantaj sağlarken diğer piyasalar için açılış ve kapanış işlemleri referans bilgi üretiyor. Peki VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir ve VİOP açılış ve kapanış saatlerinde olan işlemler neden önemlidir? İşte VİOP açılış ve kapanış saatlerine ilişkin merak edilenler;

VİOP açılış ve kapanış saatleri denilince birçok yatırımcının VİOP kelimesinin Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olduğunu bildiklerini düşünüyoruz. Yine VİOP’un vadeli, türev ve kaldıraçlı bir piyasa olduğunu v bu piyasanın avantajlarından faydalanmak ve yatırım yapmak için piyasanın açılış ve kapanış saatlerini sorguladıkları varsayımı ile yatırımcıdan gelen VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir sorusunun cevabına geri dönelim.

VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir?

VİOP açılış ve kapanış saatleri tam mesai günleri ve yarım mesai olan günlerde farklılık göstermektedir. Öncelikle tam mesai olan günlerde VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir üzerinde duralım.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası normal mesaili günlerde açılış ve kapanış saatleri

Pazarlar Normal Seans Saatleri
Pay Türev pazarı 09 : 30 – 18:10
Diğer Türev Pazarlar 09 : 30 – 18:15

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yarım gün mesaide açılış ve kapanış saatleri

Pazarlar Yarım Gün Seans Saatleri
Pay Türev pazarı 09 : 30 – 12:40
Diğer Türev Pazarlar 09 : 30 – 12:45

*  Aksi duyurulmadığı sürece geçerlidir.

** Normal seansın son 10 dakikası Kapanış Aralığı olarak adlandırılır. Günlük uzlaşma fiyatları Kapanış Aralığındaki işlemler kullanılarak hesaplanır.

VİOP’ta son on dakika kapanış aralığıdır ve uzlaşma fiyatları bu aralıkta olan işlemlere göre hesaplanmaktadır.

VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri neden önemli?

VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri yatırımcıya referans bilgiler üretmesi açısından önemli olduğu gibi bir gün önceden ya da seans açılmadan önce sisteme girilmiş bekleyen emirlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini hemen seans açılımında görebilmek için de önemlidir.

Nasıl mı? Mesela; piyasanın yükseleceği beklentisi ile küresel veya yerel piyasalardaki gelişmelere göre alım yönünde bekleyen emir oluşturdunuz. Emrin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek ve sistemde bekleyen emrin iyileştirilmesi ya da iptali, teminat yönetiminin yeniden yapılması gibi hususlar VİOP açılış seansı işlemlerinin izlenmesi ile elde edilir. Dolayısıyla VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri yatırımcı için önemli hale gelmektedir.

Kapanış saati de yine sistemde bekleyen emirlerin görülebilmesi, teminat yönetimi, piyasanın kapanışının ve açık kalan pozisyon sayısının hatta kapatılan pozisyon sayılarının uzlaşma fiyatlarının görülerek piyasa hakkında analiz yapılabilmesi için önemlidir.

VİOP’u yatırımcı dostu GCM VİOP avantajları ile keşfedin!

VİOP piyasasında bilinçli yatırım yapmak için sektörün lider ve ödüllü aracı kurumu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.