VİOP’ta derinlik ve kademe bilgileri, avantajlı fiyat seviyelerinden işlem yapılmasına katkı sağlayan önemli verilerdir. VİOP profesyonelleri tarafından bilinçli olarak kullanılan derinlik ve kademe bilgileri peki; nedir, yatırımcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

VİOP’ta derinlik, tüm fiyat adımı kademelerinde alım ve satım emirlerinin bulunması anlamını taşır. VİOP’ta işlem gören varlıkların fiyat adımları Borsa İstanbul tarafından belirlenmiştir. Vadeli işlem sözleşmesi bu fiyat adımları içinde yükseliş veya düşüş yönünde ilerler. İşte bu fiyat adımlarının tümünde çok sayıda emrin olması o varlıkta derinliğin fazla olduğunu gösterir.

Alım ve satım işlemi yapılan varlıkta derinliğin fazla olması piyasanın sağlıklı işlediğini gösteren önemli bir veridir. Derinliği olmayan sığ piyasalarda ya da varlıklarda sağlıklı fiyat hareketleri oluşmaz. Sığ piyasalarda ve varlıklarda sert yükselişler veya düşüşler görülebilir. Piyasada risk iştahının artığı dönemlerde çok sert yükselişler olabileceği gibi, risk algısının artığı dönemlerde de sert fiyat düşüşleri görülebilir hatta her kademe alıcı bulunmayabilir.

VİOP’ta kademe nedir?

VİOP’ta kademe bilgisi de tüm fiyat kademelerinde ne kadar alıcı ve satıcı olduğunun izlenebilmesi açısından değerli referans bilgiler üretmektedir.

Profesyonel yatırımcılar alım veya satım emri girerken daha avantajlı işlem yapabilecekleri kademeleri görebilirler. Hangi fiyat kademesinde yığılma var hangi fiyat kademesinde alım ya da satım emri daha fazla izlenebilir gibi. GCM VİOP işlem platformundan aşağıdaki Dolar Türk lirası 11 ay vadeli sözleşmede derinlik ve kademe bilgilerinin ekran görüntüsünü aldık. Şemada da izleneceği üzere sol sütun gerçekleşen alım ve satım miktarını hacmini saniye saniye göstermektedir. Derinliği olan piyasalarda işlem sürelerinin sıklığı ve hacmi artmaktadır.

Yine şemada sağ tarafta görüldüğü üzere 10 kademe alım ve satım derinlik bilgisi verilmiştir. Mavi renkler hangi fiyat seviyesinde ne kadar alım emri sırası olduğunu gösterir. Pembe renkli olanlar ise hangi fiyat kademesinde ne kadar satım emri sırası olduğunu gösterir. 

VİOP’ta derinlik ve kademe bilgisi nasıl alınır?

VİOP’ta derinlik bilgisi VİOP tarafından ücretli olarak satılmaktadır. Derinlik bilgisi ve kademeleri görmek istiyorsanız işlem yaptığınız aracı kurumdan sizin adınıza bu hizmeti satın almasını isteyebilirsiniz. Aracı kurum talebiniz adına sizin müşteri numaranız ve bilgileriniz üzerinden derinlik bilgisini satın alır. Derinlik lisansını aldıktan sonra online olarak ya da bilgisayarınıza indireceğiniz uygulamalarla kullanıcı ismi ve şifrenizi girerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

VİOP’ta derinlik bilgisi yüksek hacimli müşterilere aracı kurum tarafından sağlanan kampanyalar dahilinde ücretsiz ya da kısmı olarak ücretsiz olarak sunulabilir. Burada aracı kurum VİOP’a ödenecek derinlik lisans ücretini sizin adınıza ödemektedirler. Tabii bu durumlar belirli paketlere ve kampanyalara bağlıdır. Konuyu yatırım uzmanınızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

VİOP’ta derinlik ve kademe bilgileri konusunda daha fazla bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.