Borsa İstanbul bünyesindeki faaliyet gösteren türev ve vadeli borsa Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) pozisyon almak için yatırılan nakit teminatlara nema (faiz) ödenir. Yatırımcının nakit olarak hesapta olan birikimi de gelir getirir. Kısaca VİOP’ta nakit teminatlar nemalandırılır. Konuyu yeni duyanların VİOP’ta nemalandırma nedir dediğini duyar gibi oluyorum. Öyle ya hangi yatırımcı istemez nakit teminatların gelir getirmesini…

VİOP’ta işlem yapan yatırımcıların çok büyük kısmı daha doğrusu sektör profesyonelleri VİOP’ta nakit teminatların Takasbank tarafından nemalandırıldığını yani piyasa şartlarına göre faiz ödendiğini bilir. Bu durumda yatırımcı birkaç soruyu gündeme getirmektedir: VİOP’ta nemalandırma nedir? VİOP teminatlarının nemalandırılması nasıl yapılır? VİOP teminatlarının nemalandırılması tüm nakit bakiyeler için geçerli midir? İşte VİOP’ta nemalandırmaya yönelik bunlar gibi birçok hususu sizin için ele alalım.

Öncelikle VİOP’ta nemalandırma nedir ile başlayalım;

VİOP’ta pozisyon almak isteyen yatırımcıların yapmak istedikleri işlem miktarına göre hesaplarında teminat bulunması gerekmektedir. Çünkü kaldıraçlı işlem yapılması nedeni ile olası zarar durumlarına karşı pozisyonlarını sürdürebilmek için yatırımcılar daha fazla teminatı garanti amaçlı tutarlar. İşte bu ve benzeri stratejilerle hesapta tutulan teminatlara Takasbank tarafından nema yani faiz ödenir. Amaç paranın zaman ve alternatif getirilerinden mahrum kalmamasını sağlamaktır.

Şimdi, finans literatürüne göre VİOP’ta nemalandırma nedir açıklayalım: Pozisyon almak için, VİOP hesabına TL olarak yatırılan teminatların Takasbank tarafından günlük olarak nemalandırılmasıdır.

Nemalandırılma sadece TL hesaplarına mı yapılır?

Evet, VİOP’ta nemalandırma işlemi sadece VİOP hesabında tutulan nakit Türk Lirası cinsinden teminatlara yapılır. Döviz teminatlara nemalandırma yapılmamaktadır.

VİOP hesaplarına ödenen nema oranı nedir?

VİOP nakit hesaplarına nemalandırma işlemi, Takasbank Fon Yönetiminin limitleri dahilinde yapılır. Günün koşullarına göre en iyi gayret gösterilmesi prensibiyle nakit teminatlar nemalandırılarak hesaplara bir sonraki iş günü aktarılır. Bununla birlikte olağanüstü koşullarda nemalandırma yapılmayabilir. 15:40’dan sonra hesaba yatırılan nakit teminatlar nemalandırılmaz.

VİOP teminatlarına yapılan nemalandırmalar vergiye tabi midir?

VİOP nakit işlem teminatlarının nemalandırılması vergiye tabidir. VİOP hesabında bulunan nakit teminattan zorunlu karşılık oranı düşüldükten sonra kalan tutarının nemalandırılmasından elde edilen brüt nema tutarlarından, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vb. yasal maliyetler ve brüt nema tutarının %1,7’si kadar “Takasbank Teminat Takip ve Nemalandırma Ücreti” düşüldükten sonra elde edilen nema geliri, ilgili hesaba eklenmektedir.

VİOP’ta teminat yönetiminde uzman desteğine başvurun!

VİOP’ta yatırım yaparken başarılı işlem stratejisi kadar teminat yönetimi de uzmanlık ister. VİOP teminatlarınızı yönetirken nelere dikkat edeceksiniz, teminat yönetimi nasıl daha avantajlı hale getirilir gibi birçok konuda GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden yardım alabileceğiniz gibi daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.