VİOP dolar kontratları VİOP’ta en çok ilgi gören sözleşmeler içinde yer alıyor. VİOP dolar kontratlarının yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görmesinin ise birçok haklı sebebi var. Öncelikle dünyada dolaşımda olan para birimleri içinde ilk sırada geliyor ayrıca küresel ticaretin en çok kullanılan popüler para birimi. Dolar bununla birlikte Türk yatırımcının da geleneksel yatırım araçları içinde çok önemli bir yere sahip. Doların dolayısıyla da VİOP dolar kontratlarının  bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi ise dünyanın en güçlü ekonomisi ABD’nin para birimi olması.

Türk yatırımcının geleneksel yatırım aracı olan Dolar dış ticarette en çok kullanılan para birimi. Bu perspektifte de hem yatırım amaçlı hem de dolar bağımlılığı yüksek işletmeler risk yönetimi amaçlı olarak VİOP’ta dolar kontratlarında yatırıma yönleniyor.

VİOP dolar kontratlarında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve hedge yapmak isteyen yatırımcılar için VİOP dolar kontratları nelerdir ve nasıl işlem yapılır üzerinde duralım.

VİOP’ta işlem gören dolar kontratları

VİOP’ta doların dayanak varlık olduğu iki sözleşme işlem görüyor. VİOP’ta işlem gören dolar kontratları:

ABD Doları/ Türk Lirası kuru (USD/TRY paritesi)

Euro/ Amerikan Doları çapraz kuru (EUR/USD paritesi)

VİOP’ta işlem gören doların dayanak varlık olduğu USD/TRY ve EUR/USD kontratları aynı zamanda Türk yatırımcının da en çok ilgi gösterdiği pariteler arasındadır. Bununla birlikte yatırımcının EUR/TRY kontratlarında nasıl işlem yapacağını ise başka bir konuda anlatacağım. Şimdi, VİOP dolar kontratlarının özellikleri nediri açıklamaya çalışalım;

VİOP USD/TRY kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP USD/TRY kontratında

Dayanak Varlık:  ABD Doları

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1.000 ABD doları

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Vade Döngü Ayları: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür. 

Minimum Fiyat Adımı: Minimum fiyat adımı 0,0001 TL’dir.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:19

VİOP EUR/USD kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP EUR/USD kontratında

Dayanak Varlık:  Euro/Amerikan (ABD) Doları (EUR/USD) çapraz kurudur.

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1.000 EUR

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür. 

Minimum Fiyat Adımı: Minimum fiyat adımı 0,1 ABD dolarıdır.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:18

VİOP dolar kontratlarında nasıl işlem yapılır?

VİOP dolar kontratlarında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek, spot piyasadaki risklerini yönetmek ya da portföy çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar VİOP müşterisi oldukları kurumun web adresinden  erişebilecekleri VİOP işlem platformundan kolaylıkla alım ve satım işlemi yapabilirler.

VİOP işlem platformuna online olarak ya da telefonla müşteri temsilcisine emir iletimiyle VİOP dolar kontratlarında işlem yapılabilir.

VİOP dolar kontratlarında işlem süreci şu şekilde ilerliyor:

VİOP müşterisi olunan kurumun wenb adresi üzerinden VİOP işlem platformuna VİOP müşteri numarası ve kurum tarafından verilen şifre girilerek VİOP Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna giriş sağlanıyor.

VİOP işlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden Piyasa Gözlemi menüsünden Semboller içinden işlem yapılmak istenilen VİOP Dolar kontratını seçiyoruz.

VİOP İşlem Platformu üzerinden işlem yapılacak VİOP dolar kontratı daha sonra Emir Türü (Borsa İşlem – Bekleyen Emir) seçiliyor. Ardından kontrat adedi (hacim), emir tipi (Kalanı Pasife yaz- Kalanı İptal ET), pozisyon seçimi Al (Long)- Sat (Short)tercihi yapılarak sisteme emir girişi yapılmış olur.

Eğer bekleyen emir oluşturulmadı ise Borsa İşlemi (Piyasa Fiyatı) üzerinden emir gerçekleşir. Eğer Bekleyen Emir (limitli Emir) verdiysek piyasada bekleyen emrin eşleşmesi beklenir.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta dolar kontratlarında ya da diğer dövizlerde işlem yapmak bu kadar pratik, hızlı ve kolaydır. Birkaç saniye içinde sisteme emrinize girerek VİOP piyasasında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. “Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz. “