Küresel piyasalarda oluşan dalgalanmalar yabancı yatırımcı kadar yerli yatırımcıyı da etkin portföy yönetimi yapmaya zorluyor. Bu çerçevede yatırımcının birçok beklentisine cevap olan VİOP popüler piyasalar içinde üst sıralarda konumlandı bile. VİOP’un farkında olan elit yatırımcı kitlesi ile birlikte aynı potansiyel getiriden pay almak isteyen yatırımcıların da VİOP’a ilgisi katlanarak artıyor.

VİOP’ta bugün her meslek ve eğitim seviyesinden yerli ve yabancı bireysel yatırımcı kurumsal yatırımcılarla birlikte işlem yapma avantajına sahip. VİOP’ta yatırım yapmak isteyen fakat bu piyasa hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan birçok yatırımcı ise VİOP’ta ki yatırım fırsatlarından geri kalıyor.

VİOP’ta yatırım yapmak cazip fırsatlar içermekle birlikte bu pastadan pay alabilen yatırımcı sayısı gelişmiş ülke verilerinin çok gerisinde. VİOP’ta yatırım fırsatını yakalayamayan birçok yatırımcı aynı sorunu yaşıyor. Neden mi? VİOP piyasası hakkında yeterli bilgi sahibi olamamaları ve yatırım fırsatlarının da farkına varamamaları sebebiyle.

Yatırımcı VİOP nedir? VİOP’ta nasıl işlem yapılır? VİOP’ta ki yatırım fırsatları nasıl değerlendirilir noktasında çaresiz kalıyor. Yatırımcının ilk olarak sorduğu soru VİOP nedir ile başlayarak bu konudaki en çok sorulan soruları sırasıyla cevaplamaya çalışalım.

VİOP nedir? Aslında VİOP nedir sorusunun cevabı da bir o kadar basit. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltmasında oluşuyor.

VİOP piyasası nedir?

VİOP piyasası ise vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin elektronik ortamda alınıp satıldığı bir piyasa.

VİOP nerededir?

VİOP piyasası Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren organize bir piyasa. Borsa İstanbul ise Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren diğer organize borsalar gibi finans merkezi Borsa İstanbul yerleşkesinde yer alıyor.

VİOP’ta ne tür ürünler işlem görüyor?

VİOP daha önce ifade ettiğimiz üzere diğer piyasalardan farklı olarak türev bir piyasa ve bu piyasada bilindik finansal varlıklardan türetilmiş sentetik ürünler işlem görüyor.

VİOP’ta işlem gören ürünler nelerdir?

VİOP’ta türev ürün olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri işlem görüyor.

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri nedir?

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri yatırımcıya sağladıkları hakların dışında aynı özellikleri taşıyor. Tanım olarak vermek gerekirse vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini şu şekilde tanımlayabiliriz.   Hisse, endeks, döviz, emtia, kıymetli madenler, eurobond, fon gibi varlıkların dayanak varlık olduğu sözleşmelerin belirli bir fiyat, belirli bir miktar ve belirli bir vadede alınıp satılma hakkı veren sözleşmelere vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri denilmektedir.

VİOP piyasasını özel kılan nedir?

Kurumsal ve bireysel yatırımcının risklerini yönetirken fiyat hareketlerinden de faydalanması, aynı zamanda kaldıraç etkisinden faydalanarak daha az teminatla çok çeşitli yatırım aracını aynı işlem platformu üzerinden elektronik ortamda teminat kısıtı olmadan kolaylıkla alıp satabilmesi VİOP’u özel yapan ana unsurlar arasındadır.

VİOP piyasasını diğer piyasalara göre avantajlı hale getiren özellikleri nelerdir?

VİOP öncelikle Sermaye Piyasası Kanunu’na göre kurulmuş ve bu kanunlara göre işleyen, sürekli denetlenen güvenilir ve şeffaf organize bir piyasadır. Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren VİOP’ta işlem gören ürünlerin standartları SPK tarafından belirlenmiştir.

VİOP’u avantajlı yapan diğer bir özelliği ise piyasanın çift yönlü oluşudur. Yatırımcı fiyatların hem düşüşüne hem de yükselişine yatırım yapabilir.

Yine VİOP piyasasını cazip kılan bir diğer özelliği ise bu piyasada haftanın beş günü tam gün tek seans olmak üzere 09:30 -18:15 arasında işlem yapabilir olmasıdır. Emirler seans ayrımı olmadan tüm gün için verilebilir. VİOP gerek geniş çalışma saatleri gerekse emir çeşitliliği ile yatırımcının stratejilerini geniş zaman diliminde rahatlıkla uygulamasına katkı sağlar.

VİOP’ta yatırımcı küçük teminatlarla büyük hacimli varlıklara da kaldıraç etkisini kullanarak işlem yapabilir. Kaldıraç oranları üründen ürüne değişmekle birlikte ortalama 10:1 ile 20:1 arasında değişmektedir.

VİOP’ta yatırımcının teminat sınırı olmadan işlem yapabilmesi de büyük avantajdır. Mesela gram altında yatırımcı cüzi tasarruflarını bile değerlendirebilir.

VİOP’taki işlem platformu çok gelişmiştir, gerek emir çeşitliliği gerekse platform üzerinden analiz yapabilme imkanı yatırımcının hızlı bir şekilde piyasa ile etkileşime girmesine yardımcı olur.

VİOP gerek kurumsal gerekse bireysel yatırımcının risk yönetimi yapabilmesi için çok fazla seçenek sunar. Aynı ürünün farklı vadelerindeki birçok sözleşmeye yatırım yapabileceği gibi spot piyasaları ile birbirini tamamlayan stratejiler üretebilir.

-VİOP’ta yatırım yapmak isteyen yatırımcı ücretsiz eğitim alabilir. Yatırımcı dostu GCM VİOP’un ücretsiz seminerler, webinarlar, e-kitaplar ve çok zengin VİOP kütüphanesi ile yatırımcının bilinçli eğitim yapabilmesi amacını taşır.