Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) bilinçli işlem yapmanın yatırımcıya sağladığı büyük getiri fırsatlarına erişimin basit yönergeleri var. Doğal olarak da bilginin verdiği gücü tutmak ise tüm yatırımcıların hayali.

VİOP’ta başarılı yatırımlar geçekleştirmek isteyen yatırımcılara özel VİOP’ta bilinçli yatırımcı olmak için neler yapılmalı, finansal okuryazarlık nasıl artırılır, kontrollü güç nasıl sağlanır gibi birçok soru beraberinde geliyor. Cevabı ise şu yönergelerde saklı.

VİOP’ta bilinçli yatırım yapmak için yapılması gerekenler

VİOP piyasasını ve işlem gören enstrümanları tanıma

VİOP piyasası türev, vadeli, kaldıraçlı, çift yönlü, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü organize ve yerel bir piyasadır. VİOP piyasası ve işlem gören ürünlerin özellikleri spot piyasalara göre farklılık gösterir. Getiri risk ilişkisi farklıdır. VİOP terimleri, etkin teknik analiz metotları kısmen ayrışır. Kısaca yatırımcı VİOP’ta işlem yaparken VİOP piyasasının ve işlem gören varlıkların farklılıkları, VİOP’ta nasıl işlem yapıldığı, teminat yönetimi gibi birçok konuda bilgi edinmelidir. VİOP’a dair tüm konularda daha detaylı ve kapsamlı bilgi edinmede GCM VİOP uzman ekibi tarafından ücretsiz olarak sunulan seminerler, webinar eğitimleri, eğitim makaleleri ve VİOP eğitim videoları VİOP’ta yatımcının yolunuzu bulmada yardımcı olacaktır.

VİOP demo hesap ile işlem tecrübesi

VİOP’un ve işlem gören ürünlerin farklılık gösterdiğine dikkat çekmiştik. Bu yönde de bu piyasada işlem yapmanın bilgiyle birlikte işlem tecrübesi gerekir. VİOP’ta işlem gören ürünlerde başlangıç teminatları, kaldıraç oranları, lot büyüklükleri, emir türleriyle birlikte piyasanın işleyişi gibi birçok konuda VİOP demo (deneme) hesapta tecrübe edinilebilir.

GCM VİOP tarafından ücretsiz olarak sunulan VİOP demo hesapta gerçek piyasa koşullarında 15 dakika gecikmeli fiyatlar üzerinden sanal para ile alım satım deneyimi sağlanabilir. Ayrıca yeni işlem stratejilerini test edebilir, teknik analiz yapabilir, varlıkların piyasa hareketleri hakkında fikir sahibi olunabilir.

Güncel bilgilerle yatırım kararı

Türev veya yerel piyasalar olsun ya da döviz, hisse, faiz, emtia ya da altın gibi tüm finansal varlıklar küresel ve yerel piyasalardaki tüm gelişmelerden etkilenir. Finans piyasalarının ve ürünlerinin birbiriyle etkileşimi pozitif ya da negatif olabilir. İşte bu çerçevede yatırımcının işlem yaptığı piyasayı ve işlem gören ürünleri etkileyen ekonomik, siyasi, jeopolitik tüm gelişmeleri, bu çerçevede de güncel kalabileceği analiz ve raporları takip etmelidir.

GCM VİOP Araştırma Departmanı tarafından rutin olarak hazırlanan anlık, günlük, haftalık, aylık ve özel raporlar güncel kalmanız ve sağlıklı kararlar verebilmeniz için en etkili rehberler arasındadır.

Yatırımcı profilinize uygun işlem disiplini

Yatırımcıların en çok hata yaptıkları zaman, işlem disiplinine sadık kalmadıkları anlardır. Yatırımcı VİOP’ta işlem yapmadan önce getiri beklentisine bağlı olarak katlanabileceği risk seviyesini belirlemelidir. Daha sonra portföy büyüklüğü, alım satım seviyeleri, şartlı emirler ile stop ve kar al seviyelerini kurgulamalıdır. Bu çerçevede de kar alma seviyesinde ve/veya zarar limitinde pozisyonunu kapatabilmelidir. Yatırımcı ayrıca hangi vadede yatırım yapabilir sorgusuna göre yatırımlarını yönlendirmelidir. İşlem disiplini konusunda daha fazla bilgi için GCM VİOP’un profesyonel yatırım uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Teminat yönetimi ve kaldıraç sisteminin etkin kullanımı

VİOP’ta yatırımcının en çok hata yaptığı ve yönetemediği süreç teminat yönetimidir. Piyasanın kaldıraçlı olması sebebiyle başlangıç teminatlarının miktarı kullanılan kaldıraç oranı bağlı olarak yaratılan pozisyon büyüklüğü hesaplanamaz. Diğer taraftan kar alma ve zarar miktarı hesaplanmasında da zorlanılır ve doğru işlem stratejileri devreye alınamaz. İşte bu ve çok daha fazla konuda yatırım uzmanları, eğitmenleri, müşteri temsilcilerinden kısaca GCM VİOP uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz.

VİOP’ta bilinçli yatırımcı olmak, finansal okuryazarlığı geliştirmek ve daha fazla bilgi almak için GCM VİOP’un www.gcmforex.com/viop   adresini ziyaret edebilirsiniz.