Kripto paralarda önceki yıllarda oluşan fahiş kazançlar bugün aynı beklentileri karşılamasa da yüksek kazanç potansiyeli, kripto para borsaları, artan kripto para çeşitleri ve ülkelerin bu yönde uyguladıkları politikalar bu piyasalara ilgiyi canlı tutuyor. Özellikle son yıllarda özel sektörün bazı kripto para kullanımını destekler yönde aldıkları kararlar piyasanın önünün açık olduğunu gösteriyor.

Kripto para borsalarının her geçen gün büyümesine, kullanıcılarının artması ve aynı enstrüman çeşitliliğinin de gelişmesine rağmen aşırı fiyat dalgalanmaları bu enstrümanlara olan güveni azaltıyor. Hele de kripto paraların herhangi bir ülkeye ait olmamaları, küresel ve ülke bazında yasal mevzuatın oluşmaması, dijital olmaları ve fiyatının taleplere göre oluşması gibi unsurlar kripto paralara yatırım güvenli mi kaygılarını pekiştiriyor.

Kripto paralara yatırım yapmak güvenli mi sorgusunu şu çerçevede cevaplamak doğru olur. Yasal mevzuat, kripto para teknolojisinin güvenilirliği, kripto yatırımcının risk iştahı.

Kripto paralara yatırım tercihini, çok yüksek kazanç beklentisi olan risk iştahı yüksek yatırımcılar ve kripto para teknolojisinin geleceğine inananlar yapıyor.

Kripto para yatırımına güvenenlerin gerekçeleri neler?

“Geleceğin en değerli para birimi kripto paralar olacak”  inancı kripto para yatırımını destekleyen en güçlü görüşlerin başında geliyor. Bu görüşün alt yapısını gelecekte tüm ülkelerin ortak bir para birimine geçeceği ve bu para biriminin dijital olacağı inancını oluşturuyor. Özellikle ülke ekonomilerinin performansından, jeopolitik risklerden, ülke para ve siyasi politikalarından bağımsız olması bu kanıyı güçlendiriyor.

İnternet teknolojisinin ve e-ticaret sisteminin yaygınlaşması hatta gelecekte İnternet üzerinden alışverişlerin çok büyük kısmını oluşturacağı inancı kripto para kullanımına zemin oluşturan ikinci en büyük savlar arasındadır. Kripto para kabul eden e-ticaret sitelerinin her geçen gün artması da bu savın geçerli olduğunu görüşünü kuvvetlendiriyor.

Ülkeler para transferlerinin çok büyük kısmını nakit değil banka kartları ile yapıyor. Dolayısıyla ülkelerin de zaman içinde ödeme sistemlerinde tamamen dijital paraya geçeği beklentisi hakim. Ayrıca dijital para Bitcoin’in teknolojisi aynı zamanda birçok ödeme sisteminin altyapısını oluşturuyor. Kripto para sektörünün işlem hacminin devasa rakamlara ulaşması ve beraberinde kripto para teknolojileri ile birlikte ürün çeşitliliğinin binlerin üstüne çıkması da sektörün geleceğine olan inancı artırıyor.

Kripto para teknolojisine güvenilmemesinin gerekçeleri

Kripto paraya yatırım yapmayı tercih etmeyenlerin gerekçeleri arasında en güçlü olanı kripto paraların yasal mevzuat ile desteklenmemesi. Hali hazırda Asya ülkelerinde desteklense bile dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Amerika’da bu konuda bir yasal düzenleme olmaması.

Kripto para teknolojilerine yatırımı desteklemeyen kesimin diğer gerekçesi ise teknolojinin hacklanmeye dair yeterince korunamaması. Yine kripto para teknolojisinin bilgi çalınması, hesap boşaltılması gibi konularda hacklanmeye açık olması da diğer bir gerekçe.

Son olarak ise kripto para teknolojine güvenilmemesinde ki diğer gerekçe herhangi bir ülkenin ait olmaması ve değerinin ekonomik performans ile  değil de taleple belirlenmesi yönünde.

Kripto para teknolojisine ilgi çok canlı

Kripto para teknolojine güvenmeyen kesimin tüm söylemlerine rağmen ise bu sektör hızla büyüyor, ilgi hep canlı ve de sürekli artıyor. Kripto para teknolojisinin para transferi, ödeme sistemlerinde kullanılması ise bu sektörün büyüyeceği yönünde beklentileri daha fazla güçleniyor olsa gerek ki sektör hızla büyüyor.

Kripto para ve daha fazla enstrümana yatırım olanakları hakkında daha fazla bilgi için sektörün lider kurumlarından GCM Yatırım’ın web sitesi www.gcmyatirim.com.tr adresini ziyaret edebilir, yatırım uzmanlarından yardım alabilirsiniz.