Yatırım dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk enstrüman dolar kuru oluyor. Zaten sürekli hangi seviyede olduğunu takip ediyoruz ve uzun vadeli düşünüldüğünde de tıpkı altın gibi kazançlı bir enstrüman olduğu görülüyor. Kısa vadede gösterdiği dalgalanmalar ise VİOP ve forex gibi piyasalarda kazançlı pozisyonların oluşturulmasını sağlıyor. Piyasaların özellikleri sayesinde diğer yatırım yöntemlerinde sahip olunmayan avantajlarla işlemler yapılmaktadır.

VİOP’ta dolar kuru ile işlem yapmanın çeşitli avantajları vardır. Bunların başında, vadeli işlemlerin temel özellikleri gelmektedir. Yani spekülasyondan yararlanma, riskten korunma ve arbitraj gibi avantajlardan yararlanılmaktadır. Bunların dışında ise çift yönlü ve kaldıraçlı alım – satım gibi işlem özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde de kazancınızı artırabilir, her fiyat hareketini değerlendirebilirsiniz.

DOLAR KURUNDAKİ DEĞİŞİMLERİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN…

Vadeli işlemlerde bugünden belirlenen miktar, fiyat ve kalitedeki enstrümanı, gelecekte alıp satma hakkına sahip olunmaktadır. Bu sayede de dolar kurunda vade bitimine kadar birçok fırsatı değerlendirme imkanı bulunmaktadır. Önemli olan konu ise hem piyasa hem de yatırım aracı hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Yatırımcının bilgi ve deneyimi, elde edeceği kar ile doğrudan orantılıdır. Bu nedenle ücretsiz eğitimlerden faydalanmalı ve demo hesaplarda deneyim kazanmalısınız.

VİOP’ta işlem gören Dolar/TL sözleşmelerinin tüm koşulları belirlenmiştir. Dolar/TL vadeli işlem sözleşmesinde dayanak varlık, Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerini gösteren USDTRY paritesidir ve sözleşmenin büyüklüğü 1000 USD’dir. Nakdi uzlaşma söz konusudur ve günlük uzlaşma fiyatı seans sona ermeden önceki son 10 dakikada gerçekleşen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatıdır.

Dolar/TL sözleşmesinde vade ayları; Şubat, Nisan Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır. Takas süresi T+1 olarak uygulanır ve kar – zarar T günü sonunda hesaba aktarılır. Fiyat kotasyonu; 1 doların Türk lirası cinsinden değeri, virgülden sonra dört basamak olacak şekilde yapılmaktadır. Minimum fiyat adımı 0,0001 liradır ve her bir sözleşme için değeri 0,1 liraya karşılık gelmektedir.

VİOP’ta dolar kuru yükselirken de düşerken de yatırım yapılabilmektedir. Kurun yükseleceğini düşünüyorsanız uzun pozisyon (alım) oluşturursunuz. Beklentiniz gerçekleştiğinde ise kısa pozisyon (satım) oluşturarak işlemi sonlandırırsınız. Kurun düşeceğini öngörüyorsanız kısa pozisyon oluşturursunuz. Bu işlemi yapmak için elinizde Dolar/TL kontratı pozisyonu olmasına da gerek yoktur. Kısa pozisyon alarak işlemi başlatır, beklentiniz gerçekleştiğinde de uzun pozisyonla sonlandırırsınız.

Borsa tarafından belirlenen oranlara göre Dolar/TL kontratında başlangıç teminatı 210 liradır. Bu miktar, borsa tarafından değiştirilebilir ve yatırımcılara duyurusu yapılır. Faydalanılabilecek kaldıraç oranı ise 1’e 20’dir. Kaldıraç oranları sayesinde 20 kat daha karlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama bu işlem için iyi derecede bilgi ve deneyim sahibi olmalısınız.