Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Euro TL kurunun dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmeleri kurumsal ve bireysel yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği varlıklar arasındadır.

Spot döviz piyasasında işlem gören EuroTürk Lirası (EuroTL) kurunun dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmeleri VİOP’ta EUR/TRY kodu ile işlem görmektedir.

VİOP’ta EuroTL vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatı spot piyasa fiyatı artı taşıma maliyetinin fiyata dahil edilmesi ile birlikte arz/ talebe göre oluşur.

VİOP’ta EuroTL vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcının bir çok işlem stratejisine hizmet etmesi, kaldıraçlı işlem yapabilme imkanı, çift yönlü işlem avantajı, düşük maliyetli işlem gibi birçok unsur açısından cazip yatırım araçları arasındadır. Özellikle Euro üzerinden yatırımları olan, ihracat ve ithalat yapan hatta Euro üzerinden borçlanması olan yatırımcılar için VİOP’ta EuroTL kuru vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapmak risk yönetimi yapılabilmesi için kusursuz bir yatırım ortamı sunmaktadır.

Küresel türev piyasaların neredeyse tüm cazip özelliklerini ve yatırım fırsatlarını taşıyan VİOP’ta EuroTL kuru vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapılabilmesi için ise yatırımcının öncelik VİOP işlemlerine aracılık yapan bir kurumda VİOP müşteri hesabı açtırması ve yatırım yapmak istediği miktarı hesabına yönlendirmesi gerekmektedir. Bu süreçte müşteri hesabı açıldıktan sonra ise aracı kurum müşteri nam ve hesabına müşteri bakiyesini Takasbank hesabına yönlendirir. Müşteri ister aracı kurumun platformundan ister Takasbank ’tan bakiyesini, işlem hareketlerini teyit amaçlı kontrol edebilir.

VİOP EuroTL işlem sözleşmelerinin teknik özellikleri

VİOP EuroTL işlem sözleşmelerinin teknik özellikleri diğer döviz kontratlarından temelde farklı değildir. Vadeler iki şer aydır, cari olarak içinde bulunulan ay, en yakın 2 vade ve Aralık ayı olmak üzere toplamda dört vade aynı anda işlem görür. İşlem gören kontratlar içinde ise en yakın vade en aktiftir. Vade bitimine kadar taşınan kapatılmayan pozisyonlar ise vade bitiminin son günü seans sonuna uzlaşma fiyatı üzerinden kapatılır. Yatırımcı dilerse pozisyon yeni kontrata taşır.

VİOP EuroTL sözleşmelerinin teminat büyüklüğü 1.000 Eurodur. Minimum fiyat adımı 0,0001 TL’dir. Fiyat kotasyonu ise TL üzerinden verilmektedir. Takas T+1 dir. Kar zarar hesaba T günü aktarılır.

EuroTL vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraç oranı ortalama 1’e 20 oranına kadar değişmekle birlikte anlık fiyatlar üzerinden teminata oranladığınızda zaman zaman kaldıraç oranı azalmakta veya artmaktadır. Bunun sebebi başlangıç teminatının kontratın vadesi boyunca sabit kalmasındandır.

VİOP EuroTL işlem sözleşmelerinde demo hesapta pratik imkanı

EuroTL vadeli işlem sözleşmelerinde daha önce işlem tecrübesi olmayan yatırımcılar için VİOP deneme hesabı pratik yapmak için birçok avantaj sunmaktadır. Mesela sanal para ile kayıp riski olmadan piyasayı, işlem platformunu, VİOP piyasasının özelliklerini, fiyat hareketlerini, teminat yönetimini işlem stratejileri dahil birçok konuda yatırımcı kendini geliştirebilir.

VİOP’a Euro/TL vadeli işlem sözleşmelerinde bilinçli işlem yapmak ve işlem stratejilerinizi geliştirmek istiyorsanız sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un VİOP eğitmenleri ve profesyonelleri tarafından verilen VİOP eğitimlerinden, seminerlerinden, e-dökümalarından, online eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. GCM VİOP demo hesapta pratik yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.