Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) emir çeşitleri piyasanın ve yatırımcının ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir. VİOP’ta emir çeşitleri süre ve emir tipleri açısından VİOP piyasasına özeldir çünkü daha zengin ve daha fonksiyoneldir. Peki, VİOP’ta emir çeşitleri nelerdir? İşte size VİOP’ta emir çeşitleri…

VİOP’ta emir çeşitlerinin yatırımcının ve piyasanın hangi ihtiyaçlarına göre şekillendiğini anlamak ve yatırım stratejilerini bu yönde geliştirmek için VİOP piyasasını daha iyi anlamak gereklidir.  Mesela VİOP’un ürev bir piyasa olduğu, kaldıraçlı işlem yapıldığı, çift yönlü fiyat hareketlerine yatırım imkanı olduğu, vadeli işlem sözleşmelerine spot piyasa varlıklarının dayanak varlık olduğu, vadeli ürünler oldukları gibi pek çok özelliğin bilinmesi gerekmektedir.

VİOP’un diğer piyasalardan farklılık göstermesi daha mzel işlem stratejileri uygulanmasına zemin hzırlar. Bu perspektifte de VİOP’ta emir çeşitleri zenginleşir ve daha fonksiyonel hale gelir. VİOP; vadeli, türev ve kaldıraçlı bir piyasa olması sebebiyle alım ve satım emirleri ve işlem stratejileri basit olabileceği gibi ileri seviye işlem stratejilerini de uygulama imkanı veren zengin VİOP emir çeşitliliğine sahiptir.

VİOP emirleri nedir?

VİOP işlem platformu üzerinden alım ve satım komutlarınızı iletebilmeniz için VİOP emirlerinizi kullanmanız gerekmektedir. VİOP’ta yatırım yapmak, pozisyon açmak ve pozisyon kapamak için kullandığınız komutlara VİOP emirleri denir. VİOP emirleri zaman ve fiyat tipleri açısından çeşitlilik göstermektedir. tiplerine  emirleri VİOP’ta yatırım yapmak, pozisyon açmak ve kapatmak için kullanılacak komutlardır. VİOP’ta alım ve satım emri vermenize yarayan VİOP emirler fiyat tipine göre üç başlık altında toplanmaktadır. Emir süreleri ise fiyat tiplerine göre değişiklik göstermektedir.

VİOP emir çeşitliliği ve fiyat tipleri

VİOP emir çeşitliliğini sağlayan kriterlerden biri fiyat tipleridir. VİOP emirleri üç fiyat tipine göre kurgulanmıştır. VİOP emirleri fiyat tipleri şunlardır;

Piyasa Emirleri; Fiyat sınırlamasının yapılmadığı emir tipleridir. Fiyat bilgisi bu VİOP emrinde girilmez en iyi fiyatlı emirler eşleşir.

Limitli Emirler; hem fiyat hem miktar bilgisinin girildiği VİOP emirleridir. Limitli emirler sistemde pasif olarak tanımlı fiyattan emrin gerçekleşmesi için bekler.

Piyasadan Limitle; fiyat bilgisi girilmez genelde çok büyük miktarlı emirlerde kullanılır. Emrin karşılanmayan miktarı için gerçekleşen son fiyat limit emir olarak kabul edilir ve emrin geri kalan kısmı son fiyattan gerçekleşir. Sürekli işlem esnasında gerçekleşmez ise hemen otomatik olarak iptal edilir.

VİOP emir çeşitliliği ve emir süreleri

VİOP emir çeşitliliği verilen emirlerin sitemde kalış sürelerine göre de zenginlik gösterir.

Günlük; pozisyon açmak, kapamak amacıyla gün içinde verilen ve gerçekleşmeyince iptal edilen emirlerdir.

Kalanı iptal et; gün içinde gerçekleşmeyen kısmın iptal edilmesini sağlayan emir tipidir.

Gerçekleşmezse iptal et; gün içinde verilen gerçekleşmez ise iptal edilen emirlerdir.

İptale kadar geçerli; halka arzların gerçekleştirildiği birincil piyasada kullanılan emir tipidir.

Tarihli emir; tanımlı tarihe kadar geçerli olan emirlerdir.

Fiyat tiplerine göre kullanabileceğiniz emir süreleri aşağıdaki gibidir;

Limitli Emirler Piyasa Emirleri

 

Piyasadan Limitle

 

Günlük

Gerçekleşmezse iptal et

Kalanı iptal et

İptale kadar geçerli

Tarihli emir

 

Gerçekleşmezse İptal et

Kalanı İptal et

 

Günlük

Gerçekleşmezse iptal et

Kalanı iptal et

İptale kadar geçerli

Tarihli emir

 

VİOP emir çeşitlerini GCM VİOP avantajları ile deneyimleyin

VİOP emir çeşitleri VİOP’ta temel ve ileri seviyede tüm işlem stratejilerinizi başarıyla gerçekleştirmeniz amacını taşıyan emirlerdir. Dünyanın en iyi yeni nesil alt yapı teknolojilerinin piyasada yatırımcıya sağlayacağı katkıların bilinci ile GCM VİOP güçlü yeni nesil altyapı teknolojilerine sahiptir. GCM VİOP Meta Trader işlem platformları ile VİOP’ta temel ve ileri seviye stratejilerini başarıyla uygulayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.