Dünya ekonomisinin en güçlü devletleri arasında yer alan Euro Bölgesi para birimi Euro ile Amerika’nın para birimi dolardan oluşan Euro/Dolar paritesi VİOP’un da en popüler yatırım araçları arasındadır.

Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesi VİOP’un en aktif döviz kontratları arasında olmakla birlikte yabancı para birimlerine yatırım yapmak isteyen risk iştahı düşük yatırımcıların da popüler yatırım enstrümanları içindedir.

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde işlem yapan yatırımcı profili içinde risk iştahı yüksek kurumsal ve bireysel yatırımcılar olmakla birlikte aynı zamanda risk yönetimi yapan portföy yöneticileri, portföy çeşitlendirmek isteyen risk iştahı düşük yatırımcılar, spekülatif kazançları hedefleyen yatırımcıların gözde yatırım araçları içindedir.

Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesine yatırımın temelinde ise dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip olan ülkelerin para birimlerinden oluşması, bu ülkelerin ekonomilerinde diğer ülkelere göre daha istikrarlı olması, dünya ticaret hacminde en çok kullanılan para birimleri içinde olması, TL’nin bu para birimleri karşısındaki performansına yatırım gibi sebepler Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde yatırımları desteklemektedir.

VİOP’ta işlem gören Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinin özellikleri bilinçli yatırımcının ilk öğrendiği bilgiler arasındadır. Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinin temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesi temel özellikleri

Euro/dolar vadeli işlem sözleşmesinde vadeler ve vade bitiminde alınan aksiyonlar

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesi vadeleri standart olarak iki aydır. VİOP’ta işlem gören vadeler ise içinde bulunulan ay, sonraki iki ay ve Aralık vade olmak üzere dört vade aktif olarak işlem görür. İçinde bulunan vade bitiminde bir sonraki ayın vadesi aktif olarak işlem görür ve yine en yakın iki vade ve Aralık vade olarak yine dört farklı vade işlem görür ve bu rutin de devam eder.

Vade döngüleri Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır. Vade bitiminde ise yatırımcının taşıdığı pozisyon uzlaşma fiyatı üzerinden vade sonu seans kapanışında uzlaşma fiyatı üzerinden kapatılır. Taşınan pozisyon istenirse bir sonraki aya otomatik olarak taşınır. Burada dikkat edilmesi gereken başlangıç teminatı değişebilir. Başlangıç bakiyesinin yeni vadeli kontratta pozisyonu sürdürmek için yeterli olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Euro/dolar vadeli işlem sözleşmesinde kontrat büyüklüğü ve fiyat adımı

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinin büyüklüğü 1000 eurodur. Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde minimum fiyat adımı ise 0,0001’dir. 0,1 ABD dolarıdır (0, 0001*1.000)

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde kaldıraç oranı

VİOP’ta döviz kontratlarında kaldıraç oranı diğer vadeli işlem sözleşmelerine göre daha yüksektir. VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde de kaldıraç oranı yaklaşık 1:19 olmakla birlikte sözleşme teminatı 2 ay vadede sabittir ve fiyat değişimlerine göre kaldıraç yükselmekte veya azalmaktadır.

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde en sık yapılan hatalar

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde yatırımcılar iki yabancı para biriminin birbirine oranı üzerinden işlem yapması bazen zihinleri karıştırabilmektedir. Bu çerçevede yatırımcı tüm işlemlerin TL üzerinden olduğunu unutmamalıdır.

VİOP’ta Euro/dolar paritesi vadeli işlem sözleşmesinde nasıl işlem yapılır, işlem yapılırken nelere dikkat etmeli, teminatlar nasıl hesaplanır, işlem stratejileri nedir gibi birçok konuda sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.